• Nadpis

        • Vážení rodičia,

          oznamujeme Vám Informácie o podmienkach zápisu detí na predprimárne vzdelávanie v školskom roku  2022/23 . Žiadosť o prijatie na PV je k dispozícií v sekcií "Tlačivá"

          Podmienky prijímania detí do Materskej školy Budanova 6, Košice

          Prejednané pedagogickou radou dňa: 09.02.2023

          1. Do materskej školy sa prijímajú detí zdravotne spôsobilé vo veku od 3 do 6 rokov.

          A) Prednostne sa prijímajú deti, ktoré dovŕšili piaty rok veku

          ( predprimárne vzdelávanie povinné podľa miesta trvalého bydliska),

          B) Dieťa po dovŕšení šiesteho roka veku, ktoré nedosiahlo školskú spôsobilosť, na základe rozhodnutia riaditeľa materskej školy o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania

          C) Súrodenci aktuálne dochádzajúcich detí.

          2. Ak to podmienky umožnia, budú prijaté aj deti mladšie ako 3 roky.

          3. Na školský rok 2023 / 2024 budú prijaté deti s nástupom k 2.9.2023

          4. Rozhodnutie o prijatí/neprijatí dieťaťa do materskej školy vydá riaditeľ MŠ

          po prerokovaní organizácie školského roka so zriaďovateľom do predpokladaného termínu 15.06.2023. Rozhodnutie si po tomto termíne prevezmú obaja zákonní zástupcovia v materskej škole osobne. V prípade prijatia dieťaťa do MŠ zákonný zástupca pri preberaní Rozhodnutia predloží svoj občiansky preukaz a originál rodného listu dieťaťa (k nahliadnutiu).

          5. Riaditeľ materskej školy po prerokovaní so zákonným zástupcom určí zaradenie dieťaťa do triedy a podmienky jeho adaptačného pobytu.

          6. Žiadosť o prijatie dieťaťa do materskej školy na školský rok 2023 / 2024 sa prijíma osobne v materskej škole v termíne: od 02.05.2023 do 04.05.2023 nasledovne:

          02.05.2023 - od 7.00 hod. do 13.00 hod.

          03.05.2023 - od 7.00 hod. do 13.00 hod.

           04.05.2023 - od 10.00 hod. do 17.00 hod.

          Žiadosti je možné posielať poštou alebo vhodiť do schránky na adresu:   

          Materská škola, Budanova 6, 040 01 Košice

          Zápisu sa zúčastní zákonný zástupca dieťaťa spolu s dieťaťom.

      • Niekoľko rád pre rodičov aby sme mali čo najmenšiu chorobnosť v MŠ.

        Ako liečiť nádchu aj silný kašeľ u detí? Jednoduchý, no zásadný postup - vysvetľuje krok po kroku detská lekárka.

        Tak, my sme už opäť chorí! Na to, aby sme my rodičia vedeli správne liečiť chorobu dieťaťa, musíme najskôr pochopiť, ako vzniká a čo na ňu funguje. Detská lekárka radí, čo pomáha pri kašli, prečo by sme soplíky dieťaťa nemali podceňovať a aj správnu prevenciu.

        Obdobie chorôb (nielen) škôlkarov

        "Ach, tak my už sme opäť chorí," to je veta, ktorú si počas týchto dní hovorí nejedna mama. Deti nastúpili do kolektívu a ani počasie nebolo úplne ideálne, takže rôznym vírusom sa veľmi dobré darí.

        Každá mama pozná ten pocit, keď sa s chladnešjími dňami začínajú objavovať aj prvé choroby. Medzi azda najčastejšie ochorenia detí patria soplík a kašeľ, ktoré vedia deťom, ale najmä nám mamám, narobiť vrásky. Kedy už treba dávať dieťaťu lieky? A aké sú tie správne? Treba aj niečo do nosa? A ako liečiť ten hrozný kašeľ? To všetko sú otázky, ktoré mamy riešia.

        Mnohí rodičia už s prvým zakašľaním utekajú k lekárovi a pýtajú pre dieťa antibiotiká, čo rozhodne nie je správne a upozorňujú na to aj lekári. Na to, aby sme chorobu dieťaťa vedeli správne vyliečiť, musím poznať, aký je jej priebeh a čo ju spôsobuje. Preto sa detská lekárka MUDr. Martina Milkovičová rozhodla urobiť trošku osvety a vysvetliť všetkým rodičom, ako správne liečiť kašeľ dieťaťa, ako postupovať a kedy už treba vyhľadať lekárksu pomoc.

        Ako správne liečiť kašeľ u detí?

        Prečítajte si jej slová, ktoré adresovala všetkým rodičom. Pani doktorka na začiatok veľmi trefne a vtipne opísala to, čo pozná asi každá jedna mama.

        Čo s tým kašľom? “Dobrý deň pani doktorka, tu mladý má hnusný kašeľ. Ale akože fakt hnusný”

        "Dobre, tak mi skúste ten kašeľ priblížiť, ako vyzerá?"

        “To nechcete počuť.”

        “Fajn a vidím, že syn má aj nádchu.”

        “No áno má, ale hlavne má KAŠEĽ” (dôraz na slovo kašeľ počuje už aj sestrička vedľa.)

        “A ako dlho má nádchu?”

        “Neviem, ako dlho ju máš?” Obracia sa na mladého.

        “A ako tá nádcha vyzerá? Ako ako, ako nádcha, ale má kašeľ. (Slovo kašeľ hláskuje a artikuluje dôsledne)

        “A vie syn smrkať?” “Vie, veď je môj nie? Ale čo s tým kašlľm, sa nevyspí ani náš pes.”

        Pochopili ste správne, že dnes niečo málo o nádche. Lenže, je to presne obyčajná nádcha, protivný sopeľ, ktorý najčastejšie trápi vaše deti kašľom." Upozorňuje doktorka Milkovičová a ďalej vysvetľuje, ako kašeľ u detí vzniká a hovorí aj o tom, prečo je potrebné dodržiavať hygienu nosa.

        Občas je to oveľa jednouchšie, ako by sa mohlo zdať, a skôr ako hromadu liekov potrebujeme vedieť, ako sa zbaviť soplíkov v nose...

        "Kašeľ nie je choroba, je to obranný mechanizmus, ktorým sa dýchacie cesty snažia zbaviť všetkého, čo tam nepatrí (keby to bolo také jednoduché aj v živote). Nádcha to nie je iba hlien v nose. Je to vlastne zápal noso-hltana. Takže celá sliznica nosa, prínosových dutín a hltana tvorí hlien.

        Ten, ktorý je v nose, si najkrajšiu cestu nájde. Ale ten, čo je vyššie, steká nosohltanom a gravitácia ho pekne ťahá nižšie. A v tom momente sa začínajú ozývať dolné časti dýchacích ciest, ktoré o tento darček nestoja a snažia sa ho dostať preč. A začína kašeľ. Rodičia presne tu začínajú šalieť, ale je to jediná obrana pred tým, aby to dieťaťu “nesadlo na priedušky”.

        Kašeľ je pri nádche obvykle dráždivý, môže to by ten “až sa chudák povracal”. Hnevá hlavne večer po zaľahnutí do postele, po prebudení a cez deň, keď má dieťa plný nos. A tu je pes zakopaný. Plný nos. Základom prevencie kašľa z nádchy je smrkať. A smrkať. A smrkať. Ale nie iba ústami zatrúbiť do vreckovky a utrieš soplík do rukáva. Pomáhajte deťom so smrkaním.

         

        Zoberte vreckovku a nos pridržte. Každú dierku zvlásť. Snažte sa málinko pridržať bradu, aby dieťa nefúkalo ústami. Nedokáže smrkať? Vysávaje. Viem, že teraz sa zdvihne vlna nevôle, tak to nie, to nechce dieťa, tato, babička. Samozrejme nemusíte nos odsávať. Ale zmierte sa s kašľom. Priama úmera.

        Morská voda je zázrak ( a nielen tá v Baška Voda alebo Bibione). Skúste sa naučiť ju používať. Pri nádche vždy. Mimo nádchu aspoň jedenkrát za deň. Mne sa to osvedčilo po príchode detí zo škôlky alebo školy. A pravdou je, že nádcha ich moc netrápila (možno preto, že tušili, čo ich čaká, keď zasmrkajú). Posaďte dieťa hneď po prebudení (ja som ich vzala do kúpelne k umývadlu) a prestreknite mu nos niekoľkokrát za sebou. A vysmrkajte. Alebo odsajte.

        A to isté urobte ešte minimále večer pred spánkom. Alternatívou spreju s morskou vodou je konvička, ale to už je vyšší level. Do čistého nosa potom môžete 2-3krát denne kvpnúť kvapky ako je Nasivin, Olynth...

        Keď kvapnete do plného nosa, tak jediný, kto z toho má úžitok je firma, ktorá kvapky vyrába. Má nádcha divnú zelenú farbu? Napíšte, zavolajte si o starý známy Pamycon. Ale pozor. Opäť vždy do čistého nosa. A uložený v bezpečí chladničky moc nefunguje.

        Je to antibiotikum, takže to chce naozaj používať aspoň málinko pravidelne, minimálne 3-4 krát denne, 2 kvapky do každej nosnej dierky. A dostatočne dlhú dobu. 3 dni nie je doba. 5 dní je doba fajn. 7 dní doba, koľko nádcha trvá. A poznáte to – s liečbou i bez nej. Dajte tomu čas. Áno a používanie Pamyconu hneď, ako dieťa smrkne len preto, že to minule zabralo, nie je zrovna top nápad. Presne tak, ako keď je nádcha žltá, ale ono sa to nezblázni.

        No a čo s tým kašlom pani doktorka. Cez deň by som dieťa sirupmi a kapsičkami veľmi netrápila. Nech kašle. Pretože keď budeme kašeľ tlmiť cez deň, on si cestu von nájde. Hlavne v noci.

        Snažte sa vašu smrkaciu "kytičku" pekne zalievať. A na noc, nech má Dunčo pokoj, skúste dať Fenistilové kvapky. Dieťa s nádchou von môže, ale keď je zima ako v ruskom filme, pomáhate dieťaťu sa posunúť na druhú métu. A málinko ho umiernite. Lietanie na odrážadle a 20 minútové skákanie na trampolíne - nespí celá rodina.

        • Adaptácia na prostredie materskej školy

        • Milí rodičia, chceme Vám priblížiť to čo všetko Vás s nástupom do MŠ čaká.   Spracovali sme pre Vás dokument o priebehu adaptácie dieťaťa na nové prostredie od prvého dňa.

          Vaše 3 ročné deti sa nachádzajú v období mladšieho predškolského veku. Sú málo samostatné,  sú odkázané na  pomoc a citovú podporu dospelých osôb. V adaptačnom období, najmä niekoľko týždňov po nástupe do materskej školy, ale aj niekoľko dní po chorobe, ba dokonca je tomu tak aj deň po víkende. Silná je ešte citová väzba dieťaťa na matku a preto je veľmi dôležité utvárať v materskej škole u detí pocit istoty a bezpečia a poskytovať im dostatok telesného kontaktu prostredníctvom neverbálnej komunikácie, napríklad zodvihnutie na ruky, očný kontakt, úsmev, pohladenie, pritúlenie a iné prejavy nežnosti.

                         Prvý deň  do MŠ môžete prísť  od 06:30 hod do 08:00 hod.

          Poďme pekne krok za krokom:

          1. Nájdite na dverách, vo vstupnej chodbe  meno Vášho dieťaťa a presuňte sa ku skrinke.

          2. Sadnite si a prezlečte svoje dieťa do pohodlného odevu a prezujte ho do prezuviek.

          3. Veci na spinkanie odovzdajte pani učiteľke ktorá bude v šatni.

          4. Všetko robte v pokoji, pohode s úsmevom, celý čas sa rozprávajte s dieťatkom tak ako to robíte vždy. Nech dieťa nevycíti úzkosť, obavy z Vašich slov...

          5. Keď máte dieťa prezlečené v pokoji vyplňte dotazník a vyhlásenie potrebné k 1.nástupu dieťaťa do MŠ. Ostatné tlačivá si vezmete domov vyplniť a prinesiete obratom do MŠ. NEZABUDNITE NA TELEFÓNNY KONTAKT A MAILOVÚ ADRESU, dôležité pre komunikáciu.

          6. Keď toto všetko budete mať príde čas rozlúčky s dieťaťom:

          Hovorte dieťaťu pravdu: napr. ja teraz idem do práce, ty sa tu pohráš a potom sa vrátim.

          Vieme, že sú to ťažké chvíle mnohokrát ste bezradný a vtedy očakávate pomoc od učiteľky, ktorá prichádza v takejto podobe:

          So súhlasom rodiča berie učiteľka dieťa  aj napriek plaču a protestu dieťaťa a vchádza s ním do triedy. Rodič nevstupuje do triedy nakoľko to situácia momentálne neumožňuje. Tu sa Vám vynára otázka: Čo je s mojím dieťaťom ďalej? Úprimná a reálna odpoveď: Deti plačú, hľadajú Vás...niektoré rozhadzujú hračky, ďalšie sa pokúšajú odísť z triedy.....REALITA.

          10. O 8:00 SA VCHOD UZAMYKÁ

          11. Prichádza čas spevu, hry na hudobnom nástroji....niečo čo vzbudí pozornosť u dieťaťa. Snažíme sa deti utíšiť

          12. Čas na toaletu- zisťujeme, sledujeme ktoré dieťa sa vie samo vyzliecť. Po toalete, vyhŕňame rukávy, umývame rúčky a ide sa desiatovať.

          13. Prevažne si deti samé sadnú k stolu no sú aj také ktoré nebudú chcieť rešpektovať žiadny pokyn pretože emócie žiaľu sú u nich oveľa silnejšie. Tu je dôležitý pokoj a trpezlivosť učiteľky. Sú deti,  ktoré v danej chvíli netreba vôbec kontaktovať, budú nás odmietať a my to budeme rešpektovať. Sú deti ktoré treba v danej chvíli objať, alebo s ním komunikovať, ak už dieťa neplače sadne si k ostatným aj samo. Ak stále plače a odmieta nás necháme ho...časom sa pridá sám. Dôležité je nenútiť dieťa a ostať v pokoji. Sledujeme ostatné deti, zisťujeme ktoré vie jesť samostatne, ktoré treba kŕmiť, ktoré úplne odmieta jesť.... Po stolovaní opäť berieme dieťa na toaletu a k umývadlám – všetko zopakujeme ako pred stolovaním.

          14. Keďže v 1.deň deti nepoznajú nás a my ich navrhujeme hudobno-pohybové hry. Nikto nič lepšie ešte nevymyslel ako práve HRU. Či už ju vnímame ako metódu, prostriedok či stratégiu, pre dieťa je PRIRODZENÁ.

          15. Potom prichádza druhá najťažšia časť dňa POBYT VONKU. Deti nerozumejú prečo sa obliekajú, čo sa deje..začnú plakať a znova aj tie čo už neplakali, Tu nemá zmysel nejako utešovať deti tu len opakujeme a milo sa prihovárame: ideme sa hrať do piesku. Presunieme sa na školský dvor, dáme deťom hračky do piesku...tu pri tejto činnosti sa deti upokoja, zabudnú na svoj žiaľ.

          16. Odchádzame zo školského dvora a dieťa spoznáva, že sa vraciame späť do budovy, je už unavené, hladné, ale hlavne sklamané, že zas je dnu a rodič tu nie je....prichádza nový plač. Opäť hygiena, stolovanie

          17. Niektoré deti už odišli, niektoré ešte len odídu a na niektoré čaká SPÁNOK. Opäť je plač....niekto potrebuje fyzický kontakt, niektoré odmietajú ľahnúť, niektoré sa nechcú ani prezliecť do pyžama, a my ho rešpektujeme, pokojne vysvetľujeme prečo sa vyzliekame......opäť je dôležitá TRPEZLIVOSŤ A POKOJ UČITEĽKY. Nerátame s tým, že všetky deti budú spať do: 14:15 hod. niektoré vstane s veľkým plačom skôr a zobudí ostatné. Nezabránime tomu! Ale nebude to tak vždy. Príde čas, keď si deti na režim v  MŠ zvyknú  a budú spinkať pokojne a v pohode s istotou, že mamka resp. ocko už čoskoro príde. A PRÍDE.....

          18.Prichádza deň 2:

          Možno pre niekoho ešte ťažší pre niekoho lepší....NO SPOLU TO ZVLÁDNEME.

          Bežná adaptácia trvá max dva týždne a dieťatko si zvykne na bežný svoj denný režim tak ako aj vy na prácu, ktorý sa bude opakovať a postupne aj bez slzičiek. Chce to veľa vytrvalosti najmä zo strany Vás rodičov, nevzdávať sa, nepozerať len na to že plače nechce tam ísť....Verte či nie staráme sa o Vaše deti s tou najväčšou láskou a trpezlivosťou.